ثبت حدود پنج هزار گزارش، ناشی از بی نظمی ها در روند رای گیری درکمیسیون شکایات انتخاباتی

دست کم پنچ هزار گزارش، معلومات و اطلاعات از سراسر کشور ناشی از مشکلات و چالش های روند رای گیری انتخابات مجلس نمایندگان، به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده است.

محترم علی رضا رحانی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز یکشنبه 29 میزان 1397 در یک نشست خبری گفت: مراجعه شهروندان کشور، به کمیسیون شکایات انتخاباتی جهت رسیدگی به شکایات شان نشان دهنده اعتماد مردم نسبت به این کمیسیون می باشد.

به گفته وی  از آغاز پروسه رای دهی تاکنون ولایت های ارزگان 37، زابل59، بادغیس، بامیان95، بلخ 498، بغلان 225، بدخشان 123، پروان 48، پنجشیر129، پکتیا 113، تخار 127، جوزجان97، خوست15، دایکندی47، نمیروز 103، زابل 59، سرپل 79، سمنگان 89، فاریاب 184، فراه 91، کاپیسا 117، کنر 85، کندر129، لغمان 28، لوگر 255، میدان وردک 45، ننگرهار356، هرات 649 و کابل 1700 مورد تخلف، شکایات، معلومات و اطلاعات به کمیسیون شکایات انتخاباتی محول گردیده است.

همچنان او افزود: کار اصلی کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از پایان روند رای  گیری آغاز می شود که شکایات و اعتراضات، نسبت به تخطی ها، تخلفات و جرایم انتخاباتی را تا 48 ساعت درسراسر کشور دریافت کرده و کمیسیون های ولایتی تا دو هفته فرصت دارند، درمورد آن تصمیم اتخاذ کنند که به جز از موارد استیناف خواهی شده قابل تطبیق می باشد.

آقای روحانی هرچند، روند رای گیری روز دوم انتخابات را مثبت ارزیابی کرد، اما افزود؛ هنوز برخی مشکلات در این روند وجود دارد. به گفته ی وی نرسیدن لیست رای دهندگان در برخی مراکز رای دهی، عدم آشنایی کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات جهت استفاده از بایومتریک، فعال نبودن دستگاه های بایومتریک و کمبود برگه های رای در برخی از مراکز رای دهی، از مشکلات روز دوم انتخابات می باشند که به کمیسیون شکایات انتخاباتی گزارش شده است.

آقای روحانی بیان داشت که این چالش ها قابل حل بوده و از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا هرچه زود تر با اتخاذ تدابیر لازم به مشکلات رای دهندگان رسیدگی نماید.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در پیوند به چگونگی باطل شدن آرا، گفت: کمیسیون شکایات انتخاباتی تصامیم خویش را پس از بررسی های همه جانبه تخطی ها، تخلفات و جرایم انتخاباتی که مستند سازی شده باشند، در روشنی قانون و طرزالعمل های انتخاباتی اتخاذ خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ، حضورگسترده شهروندان به خصوص اشتراک و حضور گسترده زنان را در این پروسه ملی قابل توصیف و تمجید بیان نمود و همکاری گسترده ی نیروهای امنیتی و عدم مداخله مقام های ارشد حکومتی  در امور انتخابات ولسی جرگه را از نکات مثبت این پروسه دانسته و گفت: این ویژه گی ها سبب امیدواری شهروندان نسبت به آینده و حمایت جامعه جهانی از پروسه های مردم سالار می گردد.