معرفی دو کمیشنر خارجی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

دو تن از اعضای بین المللی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی که اخیراَ بر اساس بند پنجم ماده ۲۸ قانون جدید انتخابات، طی فرمان شماره ( ۸ ) محمد اشرف غنی رییس جمهور اسلامی افغانستان منصوب گردیده اند، روز ( سه شنبه مورخ: ۷جوزا ۱۳۹۸) رسما معرفی شدند. بر اساس  قانون انتخابات، این اعضای بین المللی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی بدون حق رأی بوده و در رسیدگی به شکایات انتخاباتی با اعضای داخلی این کمیسیون همکاری می نمایند.

درابتدای این مراسم محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: کمیسیون شکایات، یکی از کمیسیون دوگانه انتخاباتی است که بصورت مستقلانه فعالیت می کند. رئیس کمیسیون شکایات افزود؛  وظیفه اصلی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی،  دفاع از حقوق رای دهندگان و کاندیدان از طریق رسیدگی به اعتراضات و شکایات انتخاباتی، ناشی از تخلفات وتقلبات انتخاباتی و در نهایت تامین عدالت  انتخاباتی می باشد.»

خانم شینواری ضمن سپاسگزاری از همکاری نهادهای بین المللی درامور انتخابات  افزود: «ما در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، انتخابات ولسی جرگه ولایت غزنی قرار داریم و امیدواریم  با استفاده از تجارب و رفع نواقص گذشته بتوانیم یک انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری که قابل قبول مردم، کاندیدان و جامعه بین المللی باشد را برگزار نمایم.»

در ادامه محترم محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی فرمان تقرری ریاست جمهوری دوتن ازاعضای بین المللی کمیسیون شکایات انتخاباتی را قرائت کرد.

در این جلسه همچنان گرنت کیپن مشاور ارشد انتخابانی پروژه ( UNEST (  سازمان ملل متحد، یکبار دیگر بر آمادگی شان جهت ادامه همکاری های سازمان ملل متحد برای برگزاری انتخابات، در افغانستان تاکید ورزید. وی خاطرنشان کرد که با استفاده از تجارت گذشته انتخابات آینده قابل قناعت برگزار گردد.         

در پایان خانم چارلوت کسون اوسی از کشور گانا و آقای نیل اپرنی از کشور نیپال، از کمیشنران جدید بین المللی کمیسیون شکایات انتخاباتی تعهد کردند که با استفاده از تجارت انتخاباتی شان، تلاش می کنند تا انتخابات بهتر را درافغانستان برگزار شود.

خانم چارلوت کسون اوسی که متخصص حقوق می باشد، دارای ۲۵ سال تجربه کاری بوده و مسئولیت چندین نهاد انتخاباتی در کشور گانا را برعهده داشته است. آقای نیل اپرنی هم یکی از متحصصان بین المللی انتخاباتی می باشد که مدیریت برگزاری ۱۱ انتخابات را به شمول افغانستان در سالهای ۲۰۰۴ و۲۰۰۵ در کارنامه دارد.