آغاز ورکشاپ دو روزه با اشتراک کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی

iecc-af
دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۱۲:۵۶
آغاز ورکشاپ دو روزه با اشتراک کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی

ورکشاپ دو روزه ای با هدف ارایه تجارب عملی، اعتماد سازی میان کمیسیونهای انتخاباتی، ایجاد چارچوب اداری منظم جهت برگزاری انتخابات و ایجاد راهکار چگونگی بلند بردن ظرفیت کارمندان کمیسیون های انتخاباتی (روز شنبه ۲۹ سرطان ۱۳۹۸) از سوی (UNDP) یا برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در بخش حمایت از انتخابات با حضور اعضای رهبری کمیسیون های انتخاباتی در کابل برگزار شد.

اعضای محترم رهبری کمیسیونهای انتخاباتی، راه اندازی چنین ورکشاپ های آموزشی را در جهت تسریع پروسه علمیاتی انتخابات و برگزاری انتخابات موفقیت آمیز مهم دانسته و از این نهاد بین المللی خواستند که این گونه ورکشاپ ها را در سطح کارمندان مسلکی کمیسیونهای انتخاباتی نیز برگزار نمایند.

اشتراک کنندگان این ورکشاپ در پیوند به نقش و وظایف کمیسیون های انتخاباتی، برای مدیریت بهتر و برگزاری یک انتخابات سالم که مورد قبول شهروندان و تمام طرف های دخیل در پروسه انتخابات بوده باشد، بحث و تبادله نظر نمودند.

محترمه حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در ابتدای این برنامه با استقبال از برگزاری این برنامه، راه اندازی این برنامه را زمینه ساز استفاده از تبادل تجارت بین  کمیسیون های انتخاباتی دانست و گفت: از برآیند این گونه ورکشاپ ها می توان در پروسه انتخابات به صورت عملی استفاده نماییم.

محترمه زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در این برنامه آموزشی گفت: کمیسیون مستقل انتخابات مسئولیت برگزاری انتخابات را دارد، اما مسئولیت کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی مشروعیت دادن به پروسه انتخابات بوده و اگر توسط کمیسیون شکایات، عدالت انتخاباتی تامین نگردد، انتخابات مشروعیت ندارد.

محترم دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از آمادگی های صد درصدی این کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 6 میزان سال روان خبر داد و در مورد مراحل ثبت و چگونگی رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ازسوی کمیسیون مستقل شکایاتی انتخاباتی، صحبت همه جانبه کرد.

آقای عظیمی ایجاد اداره سالم و قاطعیت در تصامیم را از شاخص های برگزاری انتخابات شفاف و معتبر عنوان کرد و گفت:  شکایات انتخاباتی با در نظرداشت اسناد و شواهد در دو مرحله ولایتی و مرکزی، بررسی و تحلیل شده  و سپس در پیوند به قضایا، تصمیم گرفته می شود.

در ادامه محترم قطب الدین رویدار عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی؛ در این برنامه در خصوص وظایف اساسی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی صحبت نمود و بیان داشت؛ کمیسیون شکایات، برای موفقیت در تمام مراحل انتخابات، نقش اساسی را بازی می کند، چنانچه مطابق قانون و طرزالعمل ها باید به تمام شکایات  مطابق تقویم انتخاباتی، رسیدگی صورت گیرد تا عدالت انتخاباتی تامین شود.

اقای رویدار افزود، که باید آمادگی کامل و جامع برای رسیدگی به تخطی ها، تخلفات و شناسایی جرایم انتخاباتی گرفته شود، تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری مورد قبول شهروندان و تمام جوانب دخیل انتخابات قرار گیرد.

در این ورکشاپ محترم محمد قاسم الیاسی منشی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، نبود برخی هماهنگی ها میان کمیسون های انتخاباتی، عدم تامین منابع مالی، فعال نشدن سیستم الکترونیکی ثبت شکایات، عدم موجودیت وسایل مشخص برای تشخیص مدارک صوتی و تصویری، نبود مرکز تماس، کمبود برنامه های ارتقای ظرفیت، استخدام ۵۰۰۰ کارمند نظارتی  را از جمله چالش های انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ دانست که هنوز هم این چالش ها وجود دارد.

محترم محمد یونس  طغرا عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی، به راهکارهای چگونگی جلب اعتماد مردم نسبت به پروسه انتخابات پرداخت و نقش نظارت از سوی ناظران نهاد ملی و بین المللی در محلات و مراکز رای دهی را درشفافیت انتخابات بسیار اثر گذار دانسته و پیشنهاد کرد که تجارب دیگر کشورها در در این زمینه در نظر گرفته شود.

محترم چمن شاه اعتمادی رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز برگزاری چنین ورکشاپ های کارشناسانه را درجهت شناسایی مشکلات و بلند بردن ظرفیت کمیسیون های انتخاباتی، بسیار اثر گذارعنوان کرد و بیان داشت، با توجه به اهمیت کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برای مشروعیت بخشیدن انتخابات، این کمیسیون در محراق بی توجهی قرار گرفته است. وی خاطر نشان کرد که موفقیت کمیسیون شکایات انتخاباتی در گروی، حمایت قاطع جامعه جهانی می باشد.

بالا بردن ظرفیت کمیسیون های انتخاباتی، تقویت هماهنگی میان کمیسیون ها، نقش رسانه های آزاد در موفقیت انتخابات و بحث های همه جانبه روی تقویم انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ از مسایل مهم هستند که قرار است دراین ورکشاپ دو روزه بحث شود.

آغاز ورکشاپ دو روزه با اشتراک کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۸ - ۱۴:۵۲
Background image

تدویر برنامه های آموزشی اصول اساسی تدارکات، مدیریت منابع بشری و مایکروسافت Word

برنامه های آموزشی تحت عنوان اصول اساسی تدارکات و مایکروسافت Word دیروز ( یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۵/۱۷) با اشتراک کارمندان بخش های مختلف دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در تالار. . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۱۶ - ۱۵:۲۲
Background image

مراسم گرامی داشت از روز ملی بیرق

مراسم تجلیل از روز ملی بیرق امروز ( شنبه مورخ ۱۴۰۰/۵/۱۶) در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برگزار گردید. در این مراسم که در تالار کنفرانس های دفتر مرکزی کمیسیون شکایات دایر گردیده بود،. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۴:۳۶
Background image

ویدیو کنفرانس هیئت رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با مسئولین پروژه حمایت از انتخابات سازمان ملل متحد

به ادامه ویدیو کنفرانس های آنلاین هیئت محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، عصر دیروز ( دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۵/۱۱) در یک ویدیو کنفرانس با مسئولین پروژه حمایت از انتخابات سازمان. . .

BACK TO NEWS