اعلامیه مطبوعاتی مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد امضای تفاهم نامه مشترک همکاری

iecc-af
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳۱ - ۱۵:۳۵
Combined logo

     ( کابل – یکشنبه مورخ ۱۳۹۸/۶/۳۱)

 انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان ۱۳۹۸ برگزار می گردد. به تأسی از حکم ماده ۱۵۶ قانون اساسی و ماده ۲۸ قانون انتخابات، کمیسیون های انتخاباتی مسئولیت برگزاری این انتخابات و رسیدگی به شکایات، اعتراضات و شناسایی جرایم انتخاباتی را بر عهده دارند. کمیسیون های انتخاباتی جلسه مشترکی را امروز در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی برگزار نموده و از تکمیل روند آمادگی ها و اجراآت به موقع به تمام جوانب ذیدخل اطمینان می دهند.

امروز کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، تفاهم نامه همکاری را به امضاء رساندند که هدف از امضای این تفاهم نامه مشترک، تسریع روند اجرائات، همکاری و هماهنگی فعالیت ها در امور مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ می باشد.

در این تفاهمنامه، طرفین متعهد به احترام و عدم دخالت به صلاحیت های قانونی همدیگر می باشند و هر دو کمیسیون تلاش می کنند که به طور بی طرفانه، زمینه را برای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه، سراسری و به موقع فراهم نمایند.

هر دو کمیسیون در انجام وظایف محوله مکلف به در نظر گرفتن منافع ملی و مصالح علیای کشور شده و آن را باید در اعمال صلاحیت های خویش در اولویت قرار دهند. کمیسیون های انتخاباتی وظایف و مسئولیت های قانونی خویش را مستقلانه انجام می دهند و تحت تاثیر هیچگونه فشار و مطالبات داخلی و خارجی قرار نمی گیرند. همچنان در این تفاهمنامه مشترک تاکید شده که تبادله معلومات و ایجاد هماهنگی لازم در سطح دفاتر مرکزی از طریق ریاست های دارالانشای طرفین و در سطح ولایتی از طریق ریاست امور انتخاباتی ولایات کمیسیون و آمر دارالانشای دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات صورت می گیرد. کمیسیون های انتخاباتی برای هماهنگی بیشتر به خصوص در زمینه بهبود روند انتخابات و مدیریت رسیدگی به منازعات انتخاباتی جلسات مشترک دایر می نمایند.

همچنان انتقال مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی از مرکز به ولایات تکمیل شده و روند استخدام کارکنان مورد نیاز نیز تکمیل شده است و برای تأمین شفافیت در انتخابات نیز ۱۱۳ نهاد ناظر، مشاهد و رسانه های بین المللی اعتبارنامه دریافت نموده اند. به منظور جلوگیری از آرای تقلبی، خیالی، نیابتی و رای دهی تکراری دستگاههای بایومتریک به ولایات ارسال گردیده که انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان با استفاده از این دستگاهها برگزار می گردد.

برای تأمین امنیت انتخابات نیز نهادهای ملی و بین المللی تاکنون همکاری های لازم را انجام داده و جهت تأمین امنیت این پروسه تعهد سپرده اند. همچنان کمیسیون های انتخاباتی لایحه تشکیل و اجرائات هیئت مختلط را نهایی نموده اند.   

نوت: تفاهم نامه مشترک بین کمیسیون ها و لایحه اجرائات و تشکیل هیئت مختلط در ویبسایت های کمیسیون های انتخاباتی به نشر خواهد رسید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۴:۱۲
Background image

ملاقات شماری از مسوولان نهادهای جامعه مدنی با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

مسئولان مجتمع نهادهای مدنی (مجما)، موسسه بازتوانی معلولین (ابرار) و انستیتیوت دموکراتیک ملی (NDI)با حضور در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با اعضای محترم رهبری این کمیسیون. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۲:۳۹
Background image

نشست مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد تصامیم کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

جلسه مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد مکانیزم و سیستم نمونه گیری درصدی محلات، در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات با حضور داشت اعضای رهبری و تیم تخنیکی کمیسیون های انتخاباتی برگزار. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۱:۵۸
Background image

دیدار نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترم تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان عصر روز ( دوشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱) با اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در دفتر مرکزی این کمیسیون. . .

BACK TO NEWS