اعلامیه های خبری

شماره موضوع اطلاعیه تاریخ نشر لینک فایل پی دی اف
۱ اعلامیه مطبوعاتی در مورد پایان رسیدگی به شکایات و اعتراضات استینافی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ دریافت فایل
۲  اعلامیه مطبوعاتی در رابطه به ختم مرحله ثبت شکایات استینافی ناشی از تصامیم کمیسیون های ولایتی ۱۳۹۸/۱۱/۱ دریافت فایل
۳ اعلامیه مطبوعاتی در مورد ختم زمان رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی و ثبت شکایات استینافی ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ دریافت فایل
۴      

 

 

اعلامیه مطبوعاتی

در رابطه به ختم معیاد رسیدگی به شکایات انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون های ولایتی شکایات انتخاباتی

(کابل - چهارشنبه مورخ ۲۴ میزان ۱۳۹۸)

مطابق قانون انتخابات، مهلت رسیدگی به شکایات روز انتخابات، در کمیسیون های ولایتی شکایات ختم شده و تمامی شکایات و اعتراضات ثبت شده؛ در دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات مورد رسیدگی قرار گرفته است.

بر اساس احصائیه های موجود، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در ۳۴ دفتر ولایتی خویش بتعداد (۴۵۲۸) مورد شکایت و اعتراض مربوط به روز انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان را ثبت و کمیسیون های ولایتی در ظرف مدت (15) روز که در قانون انتخابات به عنوان معیاد قانونی تعیین گردیده، به این شکایات و اعتراضات رسیدگی نموده اند.

از جمله ( ۴۵۲۸ ) شکایت، (1780 ) آن بنابر نبود دلایل و مدارک کافی رد شده، به تعداد ( 1817 ) محلات رای دهی جهت شمارش مجدد به کمیسیون مستقل انتخابات راجع شده، به تعداد ( 77 ) محل رای دهی باطل، به تعداد ( 54 ) شکایات منجر به جریمه نقدی، به تعداد ( 8  ) قضیه منجر به انفکاک افراد از وظیفه، به تعداد ( 907 ) شکایات به ارگان های عدلی و قضایی معرفی شده اند و به تعداد (  179 ) شکایات استثنایی میباشند.

بر اساس فقره (۴) ماده نود و یکم قانون انتخابات؛ هرگاه کاندید شاکی یا معترض به تصمیم کمیسیون ولایتی شکایات قناعت نداشته باشد، در خلال مدت (۳)‌ روز کاری، بعد از نشر تصمیم می تواند شخصاً و یا توسط نماینده با صلاحیت خویش طور کتبی در کمیسیون مرکزی شکایات، اعتراض درج نماید؛ کمیسیون مرکزی شکایات مکلفیت قانونی دارد، موارد اعتراض بر تصامیم کمیسیون های ولایتی شکایات را به رویت اسناد و مدارک، بررسی مجدد نموده، تصمیم نهایی خویش در معیاد ۱۵ روز کاری ابلاغ نماید.

کمیسیون‌ مستقل شکایات انتخاباتی یکبار دیگر به تمام شهروندان، جوانب ذیدخل در انتخابات و کاندیدان ریاست جمهوری اطمینان می دهد که با کمال بی طرفی به تمام شکایات و اعترضات مطابق به قوانین، لوایح و طرزالعمل ها انتخاباتی رسیدگی می نماید و متعهد است که عدالت انتخاباتی را تامین و از آرای هموطنان عزیز حفاظت نماید.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی همچنان از تمام جوانب ذیدخل در پروسه انتخابات میخواهد تا به کمیسیون های انتخاباتی فرصت دهند تا وظایف و مسئولیت های شان را بر اساس قانون انجام داده و الی اعلان نتایج از کمیسون های انتخاباتی حمایت نمایند.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

نظارت همگانی، عدالت انتخاباتی


اعلامیه مشترک کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی ۱۳۹۸/۷/۱۵

اعلامیه مطبوعاتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در مورد دریافت شکایت در پیوند به تخلفات مبارزات انتخاباتی

اعلامیه مشترک کمیسیون های انتخاباتی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸


 اعلامیه


اعلامیه مطبوعاتی

در مورد ثبت نام تقویتی رای دهندگان

(کابل - چهار شنبه ۲۲ جوزا ۱۳۹۸)

 هموطنان عزیز! بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸، روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان بتاریخ ۱۸ جوزا سال ۱۳۹۸، آغاز و به تاریخ ۸ سرطان سال ۱۳۹۸، ختم می گردد. ثبت نام تقویتی رای دهندگان برای مدت ۲۰ روز در ۴۵۸ مرکز (به سطح ناحیه های شهری یک مرکز و مراکز ولسوالی یک مرکز)، در ولایت غزنی در ۲۴۷ مرکز تطبیق میگردد. روند ثبت نام تقویتی برای افرادی است که: قبلاً ثبت نام ننموده باشد، تا ششم میزان سال جاری سن هژده سالگی را تکمیل کند، جدیداً به کشور عودت نموده باشد، از یک مرکز به مرکز دیگر نقل مکان نموده ویا هم ستیکر تذکره شان تخریب شده باشد.

بر اساس ماده سی و هفتم قانون انتخابات؛ شخصی به حیث رای دهنده ثبت نام کرده می تواند که واجد شرایط ذیل باشد:

 1. تابعیت افغانستان را داشته باشد.
 2. سن هجده سالگی را در روز انتخابات تکمیل نموده باشد.
 3. به حکم قانون یا محکمه از حقوق مدنی محروم نگردیده باشد.
 4. اسم وی در فهرست رای دهندگان ثبت شده باشد.

 بر اساس ماده هفتاد و دوم قانون انتخابات؛ کمیسیون مستقل انتخابات، فهرست رای دهندگان را در مرکز ملی معلومات (دیتابیس) آن کمیسیون، وارد نموده و در مطابقت به تقویم انتخاباتی در مراکز رای دهی مربوط به منظور آگاهی و اعتراض، به دسترس عامه مردم قرار می دهد.

 همچنان بر اساس فقره۱ ،۹ و ۳۳ماده نود و هشتم قانون انتخابات؛ ثبت نام بیش از یک بار در فهرست رای دهندگان؛ ممانعت در ثبت نام یا تهیه فهرست رای دهندگان؛ تغییر، تبدیل یا از بین بردن اسناد مربوط به فهرست رای دهندگان تخلف انتخاباتی محسوب میگردد، که مرتکب آن محکوم به پرداخت جریمه نقدی می گردد.  

بر اساس جزء ۱ فقره ۱ ماده سی ام قانون انتخابات؛ رسیدگی به موارد اعتراض بر فهرست رای دهندگان که در جریان انتخابات مطرح می شود، از صلاحیت های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می باشد.

بناء هموطنان عزیز! شما اگر شاهد موارد از تخطی، تخلف و هر گونه اعمال که به روند ثبت نام رای دهندگان صدمه وارد نماید، بوده باشید؛ میتوانید شکایات و اعتراضات خویش جهت رسیدگی در فورم های مخصوص شکایات بصورت رسمی در دفاتر ولایتی و مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت نمائید.

- همچنان کارمندان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، در تمام مراکز ثبت نام رایدهندگان در ولایت کابل حضور دارند تا علاوه بر نظارت از این پروسه، شکایات در این زمینه را نیز ثبت نمایند، در سایر ولایات نیز تیم های سیار کمیسیون شکایات بر مراکز ثبت نام رایدهندگان نظارت می نمایند.

- کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از امروز روند ثبت نام کمیشنران ولایتی خویش را نیز اعلان نموده است، بنا علاقه مندان واجد شرایط مندرج در ماده 31 قانون انتخابات، می توانند در زمان تعیین شده به مدت یک هفته ثبت نام نمایند.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

نظارت همگانی، عدالت انتخاباتی


 پیام تبریکی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر

فرارسیدن عید سعید فطر؛ عید آسودگی از آتش غفلت و رهایی از زنجیر نفس، که نشانه ای از برادری، اخوت، همدیگر پذیری، همدلی و وحدت میان مسلمانان جهان است، مبارک باد!   به همین مناسبت اعضای رهبری و کارمندان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی؛ صمیمانه ترین تبریکات و تمنیات نیک  خویش را به مناسبت فرارسیدن حلول عید سعید فطر به  ملت شریف و عزتمند  افغانستان تقدیم داشته و از بارگاه ایزد متعال استدعا می نمایند که طاعات و عبادات همه مسلمان جهان مورد قبول درگاه ایزد منان قرار گرفته باشد و ایام متبرک عید سعید فطر برای مردم افغانستان در فضای صلح، امنیت، خوشی وسعادت سپری گردد.

هموطنان عزیز! قرار است در ششم میزان سال روان، در  سراسر کشور عزیز ما انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردد، بناً جا دارد تا برای تعیین سرنوشت سیاسی خویش با اشتراک گسترده در این پروسه ملی، سهم خویش را نسبت به آینده کشور اداء نماییم.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی؛ به عنوان یک نهاد مستقل در جهت رسیدگی به شکایات، اعتراضات و همچنان تشخیص و شناسایی جرایم و تخلفات انتخاباتی به شما اطمینان میدهد که از هیچ نوع سعی و تلاش در جهت پیشبرد امور محوله قانونی خویش دریغ نخواهد کرد. این کمیسیون از ملت نجیب و سرفراز افغانستان توقع دارد؛ تا در جهت رسیدن به این هدف که همانا خواست همه مردم افغانستان می باشد، این کمیسیون را کمک و همکاری نمایند.

و من الله توفیق

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی


sorat jalasa

اطلاعیه کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی کابل


اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون شکایات انتخاباتی

۱۳۹۷/۲/۲۳ – کابل، افغانستان

مطابق به صراحت قانون اساسی و قانون انتخابات، انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولسوالی ها طبق تقویم انتخاباتی بتاریخ ۲۸ میزان سال جاری ازجانب کمیسیون مستقل انتخابات اعلان  گردیده است. انتخابات یک پروسه عملیاتی و اجرایی است که طبق تقسیم اوقات برای هرمرحله قانونی آن وقت و زمان معین در نظر گرفته شده است. اجرای هرعمل و فعالیت ازطرف کاندیدان خارج از تقویم انتخاباتی نسبت مختل ساختن مراحل قانونی بعدی انتخابات و ایجاد فضای بی باوری میان رای دهندگان و برهم زدن نظم انتخاباتی و اعمال نفوذ بر اراده  رای دهندگان یک امر خلاف قانون تلقی شده، تخلف و جرم انتخاباتی شمرده می شود. از جانبی، علایم مداخلات مستقیم و غیرمستقیم مسئولین و نهاد های دولتی و غیردولتی در امور انتخابات به ملاحظه می رسد. روی ملحوظات فوق، کمیسیون شکایات انتخاباتی موارد ذیل را به سمع کاندیدان، رای دهندگان و جوانب ذیربط محترم می‏رساند:

اول – درحالیکه کمیسیون شکایات از توجه و همکاری های تخنیکی، سیاسی و مالی حکومت، ملل متحد و سایر نهاد های ذیربط منحیث ماموریت شان، اظهار قدردانی نموده، اذعان میدارد که هر نوع مداخله در امور داخلی کمیسیون های انتخاباتی اعتماد و باور مردم را نسبت به پروسه های انتخاباتی از بین برده و شفافیت آن را زیر سوال میبرد. بناء، از نهاد های دولتی و غیردولتی می طلبد که از مداخله مستقیم و غیر مستقیم در پروسه های انتخاباتی جدآ خود داری ورزند.

دوم - طوریکه علایم نشان می دهد و از طریق وسایل اطلاعات جمعی به سمع می رسد، عده ای از کاندیدان احتمالی به اشکال مختلف با استفاده ازامکانات و فرصت های که در دسترس دارند، دست به مبارزات انتخاباتی قبل از وقت می زند که حتی درین راستا بعضآ راپور های از کاربرد وسایل غیرقانونی نیز مواصلت می نماید که شامل ضیافت های تبلیغاتی، توزیع پول به مستضعفین و نیازمندان به منظور خاص انتخاباتی، در اختیار گذاری امکانات دولتی به نفع یک شخص و یا گروهی و سایر مظاهر غیر قانونی، می باشد.

سوم - خرید و فروش تذکره های ستیکردار انتخاباتی، از جمله مورد است که عده از کاندیدان احتمالی و رای دهندگان دست به این عمل خلاف قانون می زنند. شکایات درین مورد از تربیون شورای ملی نیز شنیده شده است، درحالیکه رسانه ها به نشر و پخش این عملکرد غیرقانونی نیز به تکرار پرداخته اند. این عمل که گونه ای استفاده سوء عده از کاندیدان احتمالی از تنگدستی و فقر بعضی از هموطنان را ثابت می سازد و هم نوع از اعمال نفوذ بر اراده رایدهندگان تلقی می شود.

این درحالیست که تا هنوز مورد مستندی به اختیار کمیسون شکایات انتخاباتی، قرارنگرفته است، ولی تذکر مکرر موضوع ازطریق رسانه ها و وکلای شورای ملی می رساند که مظاهری ازین قبیل در ولایات مختلف و حتی مرکز کابل به مشاهده رسیده است.

چهارم - نگرانی های که درمیان  مردم، احزاب سیاسی، نهاد های مدنی و رسانه ها ناشی از نصب استیکر دراصل تذکره ویا کاپی آن بمیان آمده و سبب پریشانی و کمرنگ شدن اشتراک مردم گردیده است. کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است، غرض رفع نگرانی ها دیتابیس مرکزی فهرست رای دهندگان را در اسرع وقت ایجاد و از طریق آگاهی دهی عامه سطح نگرانی ها را کاهش دهد.

بناءً، به اطلاع هموطنان عزیز رسانیده می شود که:

شهروندان عزیز اعم از کاندیدان احتمالی، رایدهندگان، مسئولین نهاد های دولتی و غیر دولتی از ارتکاب هرنوع عمل خلاف قانون اساسی و قانون انتخابات که موجب بی باوری، بی نظمی، ایجاد ارعاب، اعمال نفوذ و سایر فعالیت های خارج از زمان معین در تقویم انتخاباتی می گردد، دوری گزیده، در پروسه ملی انتخابات که سرنوشت کشور و مردم عزیز ما به آن گره خورده است، با بدست آورد منفعت ناچیز و موقت به منافع و مصالح ملی کشور صدمه نرسانند.

هرگاه، هرگونه عمل و فعالیتی که از جانب کاندیدان احتمالی، رای دهندگان و مسئولین نهاد های دولتی و غیردولتی که موجب نقض قانون انتخابات گردد، کمیسیون شکایات انتخاباتی باتوجه به صلاحیت قانونی خویش طبق صراحت قانون انتخابات و طرزالعمل های مربوط، اعتراضات و شکایات را مورد رسیدگی قرار داده و تصامیم قانونی و اجراات قاطع در زمینه اتخاذ می نماید.

کمیسیون شکایات انتخاباتی ازهمه هموطنان و شاملین پروسه ملی انتخابات احترامانه متمنی است تا هر یک در روند سازندگی، تحکیم قانونیت و استقرار نظام مردم سالار در کشور فعالانه و صادقانه سهیم و دین ملی خویش را اداء نمایند. کمیسون شکایات انتخاباتی از طریق دفاتر ولایتی و مرکزی خویش در خدمت هموطنان قرار دارد.

و من الله التوفیق


اطلاعیه

هموطنان عزیز !

همانگونه که در جریان قرار دارید، کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام فهرست رای دهندگان را  در سراسر کشور آغاز کرده است.

مطابق قانون انتخابات شخص واجد شرایط رای دهی، شخصا به مرکز رای دهی مراجعه و به اساس تذکره تابعیت می توانند  نام خود را در فهرست رای دهندگان ثبت نماید، همچنان هیچ شخص نمیتواند بیش از یک بار نام خود را در فهرست رای دهندگان ثبت نماید.

بدین وسیله به اطلاع تمام هموطنان عزیز رسانیده میشود در صورت مشاهده هرنوع تخلف و تقلب  حین ثبت نام، شکایت و اعتراض شانرا را با مسوولین مراکز ثبت نام رای دهنده گان در میان گذاشته و حل مشکل نمایند. درصورت عدم رسیدگی به مشکل شان، میتوانند فورم شکایات را که در مراکز ثبت نام رای دهنده گان موجود است، به دست آورده، شکایت خویش را به صورت رسمی به دفاتر ولایتی و مرکزی کمیسیون شکایات از تاریخ 25 حمل الی اول سرطان سال جاری تسلیم نموده، رسید شکایت را اخذ نماید. تکمیل نمودن فورم شکایات توسط شاکی  ضروری میباشد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی

نظارت همگانی / عدالت انتخاباتی


اعلامیه مطبوعاتی

 ثبت و تحلیل مقدماتی شکایات ناشی از ارزیابی مراکز رای دهی

    کمیسیون شکایات انتخاباتی به تعداد ۳۷۳ شکایت را از ولایات مختلف کشور نسبت به اجراآت کمیسیون مستقل انتخابات مرتبط به مراکز رای دهی از طریق دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات دریافت نموده است. اینک پس از بررسی و تحلیل مقدماتی این شکایات، جهت آگاهی هموطنان عزیز جدول آن به نشر می رسد. کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج تصمیم نهایی خویش را نیز در آینده به اطلاع عموم خواهد رساند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی

کابل- ۱۱/ ۱۱/ ۱۳۹۶

لینک: جدول ثبت و تحلیل مقدماتی شکایات ناشی از ارزیابی مراکز رای دهی


اعلامیه مطبوعاتی

تأکید کمیسیون شکایات انتخاباتی بر برگزاری انتخابات در زمان معین آن؛

اخیراً برخی رسانه ­ها خبری را به نشر سپرده اند که گویا زمان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی به ماه میزان سال 1397 تغییر یافته است.

براساس قانون انتخابات تعیین و اعلام زمان و تقویم انتخابات از وظایف و صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات می ­باشد.

 کمیسیون شکایات انتخاباتی به منظور انجام وظایف و ماموریت­ های خویش در راستای حفاظت از آرای شهروندان و تامین عدالت انتخاباتی، اخیراً به بخش های مختلف این کمیسیون هدایت داده است تا با در نظر داشت تقویم اعلامی انتخابات توسط کمیسیون مستقل انتخابات پلان های عملی خویش را با احتمالات ممکنه ترتیب داده و نهایی سازد.

نشر خبر مذکور توسط برخی رسانه­ها ناشی از سوء برداشت آن­ها از هدایت داخلی این کمیسیون به بخش ­های مربوطه مبنی بر نظرداشت احتمالات ممکنه در تدوین پلان عملی کمیسیون شکایات می­ باشد.

کمیسیون شکایات یکبار دیگر بر ضرورت و اهمیت برگزاری انتخابات در زمان اعلام شده آن توسط کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می­ ورزد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی

کابل- ۱۳/ ۱۰ / ۱۳۹۶


اطلاعیه

هموطنان عزیز !

کمیسیون شکایات انتخاباتی به اطلاع تمامی شهروندان عزیز میرساند  که مدت زمان ثبت شکایات ناشی از ارزیابی مراکز و محلات رای دهی، الی تاریخ 30 قوس سال جاری تمدید شده است .

بدین وسیله به اطلاع تمامی شهروندان کشور رسانیده می شود؛ در صورتیکه نسبت به تصامیم کمیسیون محترم مستقل انتخابات در مورد ارزیابی مراکز و محلات رای دهی شکایت دارند، می توانند شکایات قانونی خویش را الی تاریخ تعیین شده  در کابل به دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی واقع سرک چهارم شیرپور، جوار وزارت عدلیه و در ولایات به دفاتر ولایتی کمیسیون محترم مستقل انتخابات، ثبت نمایند.

همچنان شما می توانید از طریق ایمل آدرس ((arzyabi.shakayat@iecc.gov.af نیز شکایات خویشرا ارسال نمایید.

برای معلومات بیشتر به شماره تلفن های 0752212118  و یا 0752212129 می توانید به تماس شوید.

با احترام

کمیسیون شکایات انتخاباتی

نظارت همگانی / عدالت انتخاباتی


اطلاعیه

هموطنان عزیز !

همانگونه که در جریان قرار دارید، اخیراً کمیسیون محترم مستقل انتخابات مراحل تثبیت و ارزیابی مراکز رای دهی را در مرکز و ولایات  انجام داده و نتایج آن را رسماً اعلام نموده است.

بدین وسیله به اطلاع تمامی شهروندان کشور رسانیده می شود؛ در صورتیکه نسبت به تصامیم کمیسیون محترم مستقل انتخابات در مورد ارزیابی مراکز و محلات رای دهی شکایت دارند، می توانند شکایات قانونی خویش را سر از روز شنبه 11 قوس الی 20 قوس سال روان در کابل به دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی واقع سرک چهارم شیرپور، جوار وزارت عدلیه و در ولایات به دفاتر ولایتی کمیسیون محترم مستقل انتخابات، ثبت نمایند.

همچنان شما می توانید از طریق ایمل آدرس ((arzyabi.shakayat@iecc.gov.af نیز شکایات خویشرا ارسال نمایید.

برای معلومات بیشتر به شماره تلفن های 0752212118  ویا0752212129 می توانید به تماس شوید.

با احترام

کمیسیون شکایات انتخاباتی

نظارت همگانی / عدالت انتخاباتی


اعلامیه مطبوعاتی  کمیسون شکایات انتخاباتی

درمورد ثبت نام رای دهندگان واستفاده از تکنالوژی

مورخ ۱۳۹۶/۸/۱۰

با توجه به توقعات بلند مردم افغانستان و جامعه جهانی به نتایج قابل قبول از انتخابات  ولسی جرگه وشوراهای ولسوالی ها در کشور و همچنان تاکیدات و تعهدات دایمی مسئولین جدید کمیسون های انتخاباتی برای اجرای انتخابات شفاف و عادلانه به کمک تکنالوژی عصری و حذف شیوه های متروک و آسیب پذیرمانند استفاده از کارت های رایدهی قبلی از روند انتخابات  و با فهم اینکه یگانه بدیل معقول و قابل باور برای مردم افغانستان همانا حد اقل، استفاده از تکنالوژی در روند تهیه فهرست رای دهندگان بوده و است.

با توجه به شرایط و درک ماهیت موضوع و درنظر داشت اینکه کارت های سابقه رایدهی نسبت دلایل متعددی در آینده مجال استفاده در انتخابات را ندارد و ازجانبی هم طبق محتوای قانون انتخابات،  ثبت نام رای دهندگان و اتصال هر رای دهنده به یک مرکز رای دهی با استفاده از تکنالوژی، به منظور تآمین  شفافیت وباورمندی در انتخابات ضرورت پنداشته می شود تا امکان ومجال برای تقلب و دستبرد در نتایج انتخابات، به حد اقل برسد. طبق تفاهم وتوافق  همه جانبه با شرکای انتخاباتی، قراربرین بود که اگر در تمام روند انتخابات آینده ولسی جرگه و شورای های ولسوالی ها استفاده از تکنالوژی به نسبت عدم مساعدت شرایط و امکانات، مقدور نباشد، ثبت نام و بایومتریک رای دهندگان یکی از نیازمندی حداقل و اما جدی برای صحت و سلامت انتخابات آینده کشور محسوب میشود.

چنانچه اخیرآ از جانب مسئولین کمیسون انتخابات طور ضمنی و بعضآ صریح بیان گردیده است اینکه، به نسبت دلایل که نزد شان وجود دارد، شاید ثبت نام رای دهندگان به کمک تکنالوژی جدید، برای شان مقدور نباشد. کمیسیون شکایات انتخاباتی منحیث یکی از نهادهای مستقل و مامور به  تامین عدالت و شفافیت انتخاباتی، درزمینه موارد ذیل را اعلام می نماید:

 1. ازآنجائیکه انتخابات شفاف و قابل قبول، متضمن مشروعیت و تحکیم نظام دموکراتیک و تآمین امنیت و ثبات سیاسی درکشور نقش اساسی دارد؛ بناء از کمیسون محترم انتخابات توقع اینست که اهمیت و حتمیت ترتیب لست نام رای دهندگان را درین شرایط حساس کشور نسبت به انتخابات ونتایج آن، درک نموده از تمام امکانات و ظروف موجود برای امکان پذیرساختن ثبت نام رای دهندگان توسط تکنالوژی استفاده بهینه نموده ازتکرار تجارب جنجال برانگیز جلوگیری نماید.
 2. کمیسون شکایات انتخاباتی به این عقیده است و از آنجائکه تجربه جهانی حتی درکشورهای با شرایط مشابه افغانستان نشان داده است، در موارد که کاربرد تکنالوژی درانتخابات نیاز به امکانات که خارج از توان مالی دولت نباشد؛ اما تدارک و  کاربرد آن یگانه انتخاب مناسب غرض شفافیت در نتایج انتخابات یک امر ضروری تشخیص گردد؛ استفاده از آن نباید از اجندای کاری کمیسون حذف گردد.
 3. کمیسون شکایات انتخاباتی به این باور است که در فضای بی باوری کنونی بر انتخابات که از عوارض انتخابات در گذشته ناشی گردیده است؛ برای نهاد های مسئول وشرکای انتخاباتی لازم است تا از تمام ذرایع و امکانات که در احیای اعتماد  ملی و بین المللی بر کمیسون ها و روند انتخاباتی ممد واقع شده می تواند در استفاده از آن، تمام مساعی خویش را طور مشترک به خرچ دهند.

بناءً، کمیسون شکایات انتخاباتی از کمیسون  انتخابات، حکومت و شرکای کاری آن، انتظار دارد تا تمام امکانات را که زمینه انتخابات شفاف و قابل قبول به مردم، منجمله استفاده از تکنالوژی در روند تهیه فهرست رای دهندگان است، را فراهم نمایند.

ومن الله التوفیق


بیانیه مطبوعاتی کمیسیون شکایات انتخاباتی

در مورد برکناری پنج تن از کارمندان دارالانشاء

به رسانه های محترم!

با تقدیم سلام و ابراز تمنیات نیک!

به سلسلهء فعالیت های متعهدانه و برمبنای حاکمیت قانون و توجه به اصل شایسته سالاری و کارآئی در ادارهء مهم و ملی کمیسیون شکایات انتخاباتی موضوعات آتی را به اطلاع تان میرسانیم

با توجه به اهمیت حاکمیت قانون در جوامع و با در نظرداشت اینکه پالیسی حکومت محترم وحدت ملی حمایت قاطع از اصلاح نظام انتخاباتی، بهبود روند مردم سالاری، تقویت دموکراسی، حفظ نظم و گسترش آن است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در جلسهء مورخ ۲۴/۷/۱۳۹۶ خویش معاون مسلکی دارالانشاء، رئیس تحلیل و بررسی رئیس منابع بشری، آمر اسناد و ارتباط و مدیر حاضری را به دلیل نقض موارد قانونی ذیل:

 1. تزویر در دستگاه حاضری الکترونیکی
 2. تمرد در برابر حکم رئیس جمهور در مورد سرپرستی معاونیت مالی و اداری
 3. ایجاد موانع در برابر برنامه های اصلاحاتی کمیسیون
 4. عدم اطاعت از اوامر قانونی آمرین مافوق
 5. مقاومت و تمرد در برابر فیصله ها و تصامیم کمیسیون
 6. تعلل وپای گریزی از وظیفه
 7. عدم حضور در کارهای گروپی کمیسیون
 8. ایجاد دوگانگی در امور دارالانشاء
 9. ممانعت از بررسی هیئت موظف کمیسیون از شعبه مربوط
 10. ارتکاب تخلفات اداری مکرر
 11. وسایر موارد دیگر که موانع اصلی کار و پیشبرد فعالیت کمیسیون گردیده است.

و بر مبنای بند سوم مادۀ ۳۳ قانون انتخابات از وظایف شان برکنار نموده و به ریاست منابع بشری وظیفه سپرد که در همآهنگی با کمیسیون محترم مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی بست های متذکره را از طریق رقابت آزاد به اعلان سپرده زمینهء استخدام افراد متعهد و واجد شرایط را میسر سازد.

الی نشر سایر جزئیات از طریق یک کنفرانس خبری  توسط رئیس و سایر اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، پیرامون موضوع مورد نظر، امید است متن این نامه را بصورت خبر از طریق نشرات زنده خویش به اطلاع مردم عزیز رسانیده بر مراتب ممنونیت ما بیافزائید !

لازم به ذکر است که جزئیات موضوع به منظور رسیدگی به جهات جرمی قضیه توسط نامهء جداگانه به ادارهء محترم لوی څارنوالی و څارنوالی محترم اختصاصی مبارزه با فساد ارسال شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی با اغتنام از فرصت به تجدید احترامات فایقه میپردازد.                

با احترام

عبدالعزیز"آریائی"

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی

لینک پی دی اف بیانیه مطبوعاتی


اعلامیه کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها

کمیسیون شکایات انتخاباتی از اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولسوالی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در 16 سرطان سال 1397 خورشیدی تعین گردیده، استقبال می نماید.

این کمیسیون تلاش می نماید که زمینه بهتری را برای برگزاری یک انتخابات شفاف و سرتاسری فراهم نموده و به تمام هموطنان اطمینان می دهد که وظایف خویش را در این باره به بهترین وجه انجام دهد. همچنان امید می رود که حکومت امکانات لازم مانند بودیجه و امنیت رای دهندگان را تامین نماید. 

بر اساس قانون، کمیسیون شکایات انتخاباتی عملکرد حکومت و نهاد های ذیدخل در پروسه انتخابات را به طور دایم زیر نظر داشته و در زمینه تخطی و کند کاری های آنها مسوولانه برخورد خواهد کرد. کمیسیون شکایات انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواستار اصلاحات گسترده در پروسه های انتخاباتی می باشد تا زمینه برگزاری یک انتخابات سراسری و شفاف برای هموطنان عزیز ما فراهم گردد.

بااحترام


اعلامیه  مطبوعاتی

(کابل، ۱۳۹۶/۲/۲۷) با توجه به افکار عامه در رابطه به وضعیت عمومی کشور طور اخص روند انتخابات پارلمانی و شورا های ولسوالی ها که از منظر قانون اساسی، نظام سیاسی کشور را به چالش مواجه ساخته و این یک واقعیت غیرقابل انکاراست که تداوم این وضعیت از لحاظ سیاسی باعث آشفتگی بیشتر در کشور می گردد.

 همچنان طبق احکام قانون اساسی کشور، انقضای زمان دوره ای نمایندگی، وکلای شورای ملی و عطف به اهمیت تدویر انتخابات برای شورای ملی و شورا های ولسوالی ها به منظور تکمیل و تحکیم پایه های نظام دموکراتیک در کشور، با درک اینکه حکومت برای تدویر انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها اقدامات که درخور اهمیت باشد، هرچند تا هنوز منجر به کدام نتیجه مشهودی که روند انتخابات را از حرف به عمل عبور دهد، کاری صورت نگرفته است. زیرا، زمینه های تدویر انتخابات طبق صراحت مواد 2، 9، 26، 35 و 36 قانون انتخابات که بیشتر به امنیت سرتاسری و تأمین بودجه آن که جز مکلفیت های دولت بوده تا هنوز میسر نگردیده است.

کمیسیون انتخابات با نشر اطلاعیه های مبتنی بر اجراات شان از طریق رسانه ها، طرح برنامه های حوزوی، آمادگی های عملیاتی و طرح های مرتبط به استفاده از تکنالوژی در انتخابات، توآم با برآورد های بودجوی را به اختیار حکومت قرارداده است که بدین وسیله مردم شریف افغانستان را از اجراات و آمادگی های خویش، قسمآ مطلع ساخته است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی با درک مسئولیت وظیفوی خویش در قبال ماموریت بزرگ و با اهمیت ملی درین شرایط دشواری که بر مردم افغانستان مستولی است، اوضاع و اجراات جوانب ذیربط درامور انتخابات با دقت تحت نظرداشته وبا نگرانی از کندی روند آمادگی ها برای برگزاری انتخابات اعلام میدارد که:

حکومت وحدت ملی با تمرکز توجه به اهمیت انتخابات در شرایط کنونی کشور، رعایت احکام قانون اساسی ، تحکیم پایه های نظام دموکراتیک درکشور منحیث مرجع مسئول به ایفای مکلفیت های قانونی خویش طبق برنامه ها و طرح های کمیسیون انتخابات در مواقع معین قانونی اقدام نموده و ازضیاع وقت و تراکم مسئولیت ها در قبال انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها، پیشگیری نماید.

کمیسیون انتخابات با درک اهمیت وظیفوی، طبق صراحت ماده 19 قانون انتخابات، با حفظ صلاحیت ها و استقلالیت کاری خویش، منحیث یک ارگان با اقتدار قانونی در عرصه انتخابات با تعقیب برنامه های ارایه نموده خویش، پروسه انتخابات را مدیریت نموده و مراجع ذیصلاح حکومت را طبق احکام ماده 9 قانون انتخابات به ایفای نقش مثبت و به موقع قانونی شان، متوجه سازد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی از همه جوانب خصوصآ کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان متوقع است تا از کندی روند و عدم ایفای نقش مثبت شان در قبال انتخابات پارلمانی و شورا های ولسوالی ها به مردم افغانستان توضیحات لازم ارایه نموده و مردم را ازدلایل، عوامل و اسباب تعلل و تعویق روند انتخابات در کشور مطلع سازند و به بن بست کنونی درروند انتخابات خاتمه دهند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی استفاده از سیستم الکترونیکی و یا هروسیله دیگری که برای شفافیت پروسه انتخابات موثر واقع شود، حمایه نموده تاکید می ورزد که نظریات، سفارشات و نیازمندی های ارایه شده از سوی جوانب دخیل در پروسه را در نظر داشته، مراجع مربوط، در خصوص الکترونیک سازی انتخابات، اقدامات لازم را روی دست گیرند.

درصورتی که حکومت در شرایط امنیتی کنونی کشور و یا هم عدم امکان تدارک بودجه مورد نیاز و دلایل موجه دیگر برای تعویق انتخابات داشته باشد، با صراحت کامل مردم را در جریان قرار دهد؛ زیرا مردم افغانستان حالت آشفته و شرایط ناگوار حاکم در کشور را که ناشی از ناهنجاری های داخلی و عوامل خارجی می باشد، درک می نمایند؛ ولی آنچه از نگاه کمیسیون شکایات انتخاباتی حایز اهمیت است، شفافیت اجراات و ایفای مکلفیت ها در قبال انتخابات بوده که  فعلآ با بن بست مواجه است، دلایل آن با عامه مردم افغانستان شریک ساخته شود.

ومن الله التوفیق


اعلام لیست پذیرفته شده گان مصاحبه بست ریاست دارالانشاء

شش تن از کاندیدان بست ریاست دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی به مرحله بعدی راه یافتند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی مصاحبه با شارت لیست شده گان کاندیدان بست ریاست دارالانشاء را با حضور نمایندگان جامعه مدنی، به مدت سه روز انجام داد، که درنتیجه از میان آنان، شش تن موفق شدند تا به مرحله بعدی راه یابند. که اسامی آنها به شرح ذیل می باشد:

 1. نصیر احمد محمودی ولد صفدر
 2. عبدالله ارساری، ولد همراه طوردی
 3. غلام داود شایق، ولد غلام نبی
 4. امین الدین حامدی، ولد جمال الدین
 5. صفت الله صافی ولد  شمس الرحمن
 6. عبدالرحیم سعیدی ولد سید احمد

قرار است در مرحله نهایی از میان این شش تن، با درنظر داشت ارایه طرح های کاری شان به اعضای کمیسیون، افراد واجد شرایط گزینش شده، جهت احراز کرسی ریاست دارالانشاء به مقام عالی ریاست جمهوری پیشنهاد شوند.


اعلامیه کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد شارت لیست کاندیدان ریاست دارالانشاء

مطابق فیصله مورخ 27/11/1395 کمیسیون شکایات انتخاباتی، بست ریاست دارالانشای این کمیسیون، بر اساس ماده 32 قانون انتخابات به اعلان گذاشته شد.

تا پایان مهلت تعیین شده، به تعداد ( 99 ) نفر فورم مربوطه را تکمیل و اسناد و مدارک  درخواستی را به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارسال و تسلیم نمودند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی مطابق طرزالعمل گزینش رئیس دارالانشای کمیسیون در جلسات متعدد با شفافیت کامل و در حضور نمایندگان نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات، اسناد و مدارک دریافتی کاندیدان را ارزیابی نموده و سر انجام ( 36 ) نفر از اشخاص واجد شرایط را شارت لیست و متباقی افراد نسبت به عدم تکمیل شرایط مندرج در ماده 32 قانون انتخابات و طرزالعمل گزینش رئیس دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی از شارت لیست باز ماندند. بناءً اسامی اشخاص شارت لیست شده طی جدول ذیل اعلام می گردد.

لینک دریافت جدول:

نوت: افرادی که شارت لیست نگردیده اند می توانند تا ساعت 3 بجه بعد از ظهر روز یکشنبه مورخ 20 حمل 1396 به کمیسیون شکایات انتخاباتی واقع در ناحیه دهم شهر کابل، کوچه پنجم شیرپور، جوار وزارت عدلیه مراجعه و اعتراض خویش را به صورت کتبی به دفتر مقام کمیسیون تسلیم نمایند. هرگونه اعتراض بعد از مهلت قانونی قابل پذیرش نمی باشد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی

دری