بزرگداشت ازشانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی

iecc-af
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۴:۵۹
Afg Constitution

از شانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی کشور امروز (دوشنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶) در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تجلیل به عمل آمد.

در این محفل که اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی، روئسای بخش ها و کارمندان دارالانشای کمیسیون شکایات حضور داشتند، سخنرانان در پیوند به سیرتاریخی، اهمیت و ارزش قانون اساسی در جامعه و چگونگی نظام های سیاسی مبتنی بر قانون اساسی کشور صحبت نمودند.

نخست محترم چمن شاه اعتمادی رئيس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن بیان سیرتاریخی قانون اساسی افغانستان، ابراز امیدواری کرد که تطبیق قانون اساسی کنونی، بتواند برآیند نیک و پرثمر برای شهروندان افغانستان داشته باشد.

سپس محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، در مورد اهمیت، ارزش ومحتویات قانون اساسی از ابعاد مختلف اسلامی، فرهنگی، اقتصادی واجتماعی معلومات ارایه نمود.

داکتر الیاسی گفت: حقوق اساسی، حقوق اداری، حقوق بشر و نظام سیاسی بر محوریت قانون اساسی افغانستان می چرخد و هیچ قانون فرعی نمی تواند در تقابل با قانون اساسی تصویب شود. آقای الیاسی هر چند قانون اساسی را در سطح منطقه بی نظیر دانست، اما افزود، با توجه به تناقض هایی که دارد، این قانون نیازمند تعدیل می باشد.

همچنان محترم سید قطب الدین رویدارعضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، که در روند تسوید قانون اساسی افغانستان حضور داشته، در پیوند به مراحل و پروسه تصویب قانون اساسی افغانستان معلومات ارایه نمود و افزود، علاوه بر تحقیقات علمی و حقوقی برای تصویب این قانون، از یک میلیون شهروندان کشور نیز نظرخواهی صورت گرفت.

در ادامه محترم عبدالرووف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی گفت: قانون اساسی افغانستان به عنوان وثیقه ملی حدود و صلاحیت های نهادهای دولتی را مشخص نموده و در این قانون، حقوق شهروندی، آزادی بیان، حقوق اقلیت ها ، آزادی های دینی و مذهبی ضمانت شده است.

در پایان محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: قوانین وضعی ریشه تاریخی و اسلامی داشته و در تقابل با شریعت اسلام قرار ندارد. آقای عظیمی افزود؛ تطبیق این قانون به عنوان وثیقه ملی در یک جامعه قانون گرا، باید معیار بوده باشد.

معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از کمیسیون محترم نظارت بر تطبیق قانون اساسی خواست که افراد و نهادهای ناقض قانون اساسی را افشا کنند و در غیر آن، این کمیسیون صلابت و اعتماد خویش را در جامعه از دست خواهد داد.

Afg Constitution

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۶:۹
Background image

امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و پوهنتون دنیا

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز (دوشنبه ۲۶ حوت ۱۳۹۸) با پوهنتون دنیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند. بر بنیاد این تفاهم نامه، پوهنتون دنیا جهت ارتقای ظرفیت کارمندان کمیسیون شکایات. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۵:۳۰
Background image

گرامی داشت از هشتم مارچ روز جهانی زن

از هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز چهارشنبه مورخ ( ۲۱ حوت ۱۳۹۸) گرامی داشت بعمل آمد. در آغاز این محفل محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ - ۱۵:۵۴
Background image

تجلیل از روز ملی سرباز درکمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

از روز ملی سرباز یا نیروهای امنیتی کشور، امروز ( پنجشنبه ۱۵ حوت ۱۳۹۸ ) در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تجلیل به عمل آمد. در این مراسم اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از. . .

BACK TO NEWS