بزرگداشت ازشانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی

iecc-af
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۴:۵۹
Afg Constitution

از شانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی کشور امروز (دوشنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶) در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تجلیل به عمل آمد.

در این محفل که اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی، روئسای بخش ها و کارمندان دارالانشای کمیسیون شکایات حضور داشتند، سخنرانان در پیوند به سیرتاریخی، اهمیت و ارزش قانون اساسی در جامعه و چگونگی نظام های سیاسی مبتنی بر قانون اساسی کشور صحبت نمودند.

نخست محترم چمن شاه اعتمادی رئيس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن بیان سیرتاریخی قانون اساسی افغانستان، ابراز امیدواری کرد که تطبیق قانون اساسی کنونی، بتواند برآیند نیک و پرثمر برای شهروندان افغانستان داشته باشد.

سپس محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، در مورد اهمیت، ارزش ومحتویات قانون اساسی از ابعاد مختلف اسلامی، فرهنگی، اقتصادی واجتماعی معلومات ارایه نمود.

داکتر الیاسی گفت: حقوق اساسی، حقوق اداری، حقوق بشر و نظام سیاسی بر محوریت قانون اساسی افغانستان می چرخد و هیچ قانون فرعی نمی تواند در تقابل با قانون اساسی تصویب شود. آقای الیاسی هر چند قانون اساسی را در سطح منطقه بی نظیر دانست، اما افزود، با توجه به تناقض هایی که دارد، این قانون نیازمند تعدیل می باشد.

همچنان محترم سید قطب الدین رویدارعضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، که در روند تسوید قانون اساسی افغانستان حضور داشته، در پیوند به مراحل و پروسه تصویب قانون اساسی افغانستان معلومات ارایه نمود و افزود، علاوه بر تحقیقات علمی و حقوقی برای تصویب این قانون، از یک میلیون شهروندان کشور نیز نظرخواهی صورت گرفت.

در ادامه محترم عبدالرووف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی گفت: قانون اساسی افغانستان به عنوان وثیقه ملی حدود و صلاحیت های نهادهای دولتی را مشخص نموده و در این قانون، حقوق شهروندی، آزادی بیان، حقوق اقلیت ها ، آزادی های دینی و مذهبی ضمانت شده است.

در پایان محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: قوانین وضعی ریشه تاریخی و اسلامی داشته و در تقابل با شریعت اسلام قرار ندارد. آقای عظیمی افزود؛ تطبیق این قانون به عنوان وثیقه ملی در یک جامعه قانون گرا، باید معیار بوده باشد.

معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از کمیسیون محترم نظارت بر تطبیق قانون اساسی خواست که افراد و نهادهای ناقض قانون اساسی را افشا کنند و در غیر آن، این کمیسیون صلابت و اعتماد خویش را در جامعه از دست خواهد داد.

Afg Constitution

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۵:۳۰
Background image

تدویر جلسه ی هماهنگی اعضای رهبری کمیسیون های انتخاباتی

در ادامه جلسات هماهنگی گذشته، اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات امروز ( چهارشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵) نشستی را به منظور تقویت هماهنگی و همکاری میان هر دو. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۴:۸
Background image

نشست خبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در مورد پایان زمان رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در دفاتر ولایتی

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز (سه شنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴) نشستی خبری را در رابطه به ختم پروسه رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۲:۵۹
Background image

ملاقات متخصصان ارشد پروژه (ECES) اتحادیه اروپا با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترم لوکش ویدوا متخصص تحلیل وآمار وارقام ومحترم ایبارهارد متخصص اطلاعات وارتباطات مرکز حمایت اتحادیه اروپا از انتخابات افغانستان یا (ECES) امروز (سه شنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۷) با اعضای. . .

BACK TO NEWS