تدویر برنامه آگاهی دهی از قانون دسترسی به اطلاعات و سیستم تقاضای آنلاین اطلاعات!

iecc-af
چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۹ - ۱۶:۱۹
Info

برنامه ی آموزشی آگاهی دهی از قانون دسترسی به اطلاعات و سیستم درخواست آنلاین اطلاعات از نهادهای دولتی، امروز (چهارشنبه، مورخ ۱۳۹۹/۷/۹) در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و با همکاری کمیسیون دسترسی به اطلاعات برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این برنامه؛ نخست محترم چمن شاه اعتمادی رئیس عمومی دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان، از تدویر این برنامه آموزشی ابراز خرسندی و سپاسگزاری نمود.

رئیس دارالانشای کمیسیون شکایات با برجسته کردن نقش قانون دسترسی به اطلاعات در ایجاد حکومت پاسخگو گفت: حکومت های مردم سالار و دیموکراتیک، مشروعیت خویش را از طریق انتخابات، بدست می آورند؛ مکلف اند تا از جزییات تمام اجراات خویش به شهروندان حساب داده و زمینه دسترسی شهروندان را به اطلاعات فراهم نمایند.

آقای اعتمادی افزود؛ خوشبختانه در افغانستان نیز قانون دسترسی به اطلاعات تصویب شده که مسئولان نهادهای دولتی را ملزم به ارایه معلومات، نسبت به کارکردهای خویش می کند.

وی علاوه کرد؛ هر چند عملکرد کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در خصوص ارایه ی اطلاعات از کارکرد خویش به مردم خوب بوده، اما این بسنده نبوده و باید درسالهای آینده این کمیسیون، در زمینه دسترسی آسان شهروندان به اطلاعات، عالی بدرخشد.

سپس محترم حمد الله ارباب کمیشنر کمیسیون دسترسی به اطلاعات، درپیوند به ویژه گی های حق قانون دسترسی به اطلاعات و تأثیر آن بالای توسعه کشور، اهمیت تأمین حق دسترسی به اطلاعات، رسیدگی به شکایات متقاضیان، نظارت از پروسه ی دسترسی به اطلاعات کارکردها و برنامه های کمیسیون دسترسی به اطلاعات معلومات مفصل ارایه نمود.

آقای ارباب از گسترش فرهنگ پنهان کاری در ادارات دولتی ابراز نگرانی کرد و افزود؛ اگر مساله فساد مالی درکار نباشد، هیچ دلیلی برای پنهان کاری اطلاعات از مردم وجود ندارد.

وی علاوه کرد که در جوامع دموکراتیک مردم حق دارند به تمام اطلاعات موجود در نهادهای دولتی به استثنای موضوعات محرم دسترسی داشته باشند؛ زیرا دسترسی به اطلاعات با بهبود شرایط زندگی مردم، شفافیت و پاسخ دهی حکومت، در برابر مردم ارتباط مستقیم داشته و زمینه نظارت مستقیم مردم را فراهم می کند.

همچنان در ادامه این برنامه؛ بعد از ظهر خانم زهرا موسوی کمیشنر کمیسیون دسترسی به اطلاعات طی سخنانی بر اهمیت دسترسی شهروندان به اطلاعات تاکید نمود و نشر اطلاعات دقیق را باعث اعتماد سازی مردم نسبت به حکومت دانست. خانم موسوی گفت: کنترول دولت و مشارکت مردم از طریق حق دسترسی به اطلاعات تقویت پیدا می کند.

در ادامه آموزگاران کمیسیون دسترسی به اطلاعات درمورد قانون دسترسی به اطلاعات، شیوه های اخذ اطلاعات شهروندان، از نهادهای دولتی  و دسترسی به اطلاعات از طریق سیستم آنلاین را به اشتراک کنندگان تشریح نمودند.

درپایان این جلسه نیز به پرسش های اشتراک کنندگان ازسوی کمیشنران کمیسیون دسترسی به اطلاعات و آموزگاران پاسخ داده شد.

گفتنی است که این برنامه آموزشی، در سه تایم جداگانه توسط ریاست اطلاعات و آگاهی عامه با همکاری آمریت ارتقای ظرفیت ریاست منابع بشری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تنظیم شده، که در آن کارمندان دفتر مرکزی و ولایت کابل کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی اشتراک ورزیده بودند.

Info

Info

Info

Info

Info

Info

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۲۴
Background image

ملاقات اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، با مدیر پروژه ی حمایت انتخاباتی سازمان ملل متحد

محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و محترم چمن شاه اعتمادی رئیس عمومی دارالانشای این کمیسیون امروز (یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۷/۲۷) با محترم علی البیاتی مدیر پروژه ی. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۰ - ۱۵:۵
Background image

ملاقات رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با مسئولین انستیتیوت مسلکی و تخنیکی انتخابات افغانستان

محترم چمن شاه اعتمادی رئيس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز ( یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۷/۲۰) با مسئولان انستیتوت تخنیکی و مسلکی انتخابات افغانستان، در دفترکاری اش دیدار نمود.

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۱۰ - ۱۴:۳۹
Background image

پایان برنامه آگاهی، دهی قانون دسترسی به اطلاعات وسیستم تقاضای آنلاین اطلاعات درکمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی!

برنامه ی آموزشی دو روزه آگاهی دهی از قانون دسترسی به اطلاعات و سیستم درخواست آنلاین اطلاعات، که دیروز (چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۷/۹) از سوی کمیسیون دسترسی به اطلاعات در تالار آموزشی دفتر. . .

BACK TO NEWS