ملاقات اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با سفیران اتحادیه اروپا وهالند

iecc-af
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۱۵:۵۳
Meeting

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز ( سه شنبه 16/7/ ۱۳۹۸) با سفیران اتحادیه اروپا، هالند، دیپلومات های کشورهای جرمنی و فرانسه مقیم کابل ملاقات نمودند. این دیدار با هدف استماع برنامه ها، نگرانی ها و پشنهادات اعضای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نسبت به پروسه انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ۱۳۹۸ و نیز پاسخ به پرسش های این دپیلمات ها در خصوص پروسه رسیدگی به شکایات انتخاباتی انجام شد.

در ابتدا محترمه زهره بیان شینواری رئيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، ضمن سپاسگزاری از همکاری های شرکای بین المللی در پیوند به چگونگی روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در دفاتر ولایتی و مرکزی این کمیسیون، در این مورد به دیپلمات های خارجی معلومات مفصل وهمه جانبه ارایه نمود.

خانم شنواری از وضعیت رسیدگی به شکایات انتخاباتی اطمینان داد و گفت: با وجود برخی چالش ها، از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان رضایت داریم و برای جوانب ذیدخل و جامعه جهانی اطمینان می دهیم که پروسه رسیدگی به شکایات انتخاباتی را مطابق قوانین و طرزالعمل ها بصورت بی طرفانه و با قاطعیت به پیش خواهیم برد.

سپس محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، ازتلاش ها و کمک های جامعه جهانی در مورد پروسه انتخابات ریاست جمهوری قدردانی و تاکید کرد که آرای بدون بایومتریک پذیرفتنی نیست و درصورت داخل کردن آن درسیستم، افغانستان به بحران میرود.

آقای عظیمی تصریح نمود که کمیسیون های انتخاباتی تفاهم دارند که آرای بدون بایومتریک را باطل است، زیرا خلاف قانون و طرزالعمل های انتخاباتی می باشد.

سپس محترم سید قطب الدین رویدار عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن ارایه معلومات درمورد آرای معیاری و غیر معیاری، آرای بایومتریک شده را یک اصل برای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری عنوان نمود و گفت: موقف نیک اتحادیه اروپا در راستای نهادینه شدن دیموکراسی درافغانستان بسیار اثرگزار می باشد. وی همچنان از حمایت های تخنیکی و مالی شرکای بین المللی بخاطر موفقیت پروسه انتخابات ابراز تشکری کرد.

آقای رویدار افزود؛ درپرتو قانون اساسی، قانون انتخابات و طرزالمل های انتخاباتی عمل می کنیم و در این خصوص از هیچ نهادی هراس نداشته و یگانه راه بیرون رفت افغانستان را از چالش های کنونی موفقیت انتخابات میدانیم.

در ادامه محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، بیان داشت گفت: مطابق قانون، کم رنگ بودن میزان اشتراک شهروندان درانتخابات در عمومیت و سراسری بودن انتخابات کدام مشکلی را ایجاد نمی کند، بلکه حساب کردن آرای آرای بدون بایومتریک و تقلبی، افغانستان را به سوی بحران سوق خواهد داد، که این موضوع نگران کننده می باشد.  

آقای الیاسی در پاسخ به پرسشی مبنی براعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری مطابق تقویم انتخاباتی گفت: اعلان نتایج ابتدایی مربوط به کمیسیون مستقل انتخابات می باشد، اما کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی بعد از اعلان نتایج ابتدایی مطابق قانون انتخابات ۳۷ روز فرصت دارد تا به شکایات این دوره رسیدگی نماید.

محترم محمد یونس طغرا عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز در این ملاقات گفت: ما به فکر این نیستم که کی برنده می شود و کی بازنده، تنها معیار ما حکم قانون و طرزالعمل های انتخاباتی می باشد که در روشنی آن تصمیم بی طرفانه وعادلانه اتخاد میکنم.

در پایان محترم میادون پیر سفیر اتحادیه اروپا درافغانستان تلاش ها و برنامه های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی را درجهت تامین عدالت انتخاباتی ستایش کرد و بیان داشت که آنان از برنامه های قانونی کمیسیون های انتخاباتی که سبب مشروعیت انتخابات و تحکیم مردمسالاری گردد، حمایت جدی می کنند.

Meeting

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۵:۳۰
Background image

تدویر جلسه ی هماهنگی اعضای رهبری کمیسیون های انتخاباتی

در ادامه جلسات هماهنگی گذشته، اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات امروز ( چهارشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵) نشستی را به منظور تقویت هماهنگی و همکاری میان هر دو. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۴:۸
Background image

نشست خبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در مورد پایان زمان رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در دفاتر ولایتی

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز (سه شنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴) نشستی خبری را در رابطه به ختم پروسه رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۲:۵۹
Background image

ملاقات متخصصان ارشد پروژه (ECES) اتحادیه اروپا با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترم لوکش ویدوا متخصص تحلیل وآمار وارقام ومحترم ایبارهارد متخصص اطلاعات وارتباطات مرکز حمایت اتحادیه اروپا از انتخابات افغانستان یا (ECES) امروز (سه شنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۷) با اعضای. . .

BACK TO NEWS