نشست خبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در پیوند به پایان مرحله رسیدگی به قضایای استینافی روز انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

iecc-af
پنجشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۶ - ۱۶:۴۲
Press Con

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز ( پنجشنبه مورخ ۱۳۹۸/۸/۱۶) یک نشست خبری را در پیوند به پایان مرحله رسیدگی به شکایات قضایای استینافی روز انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ برگزار نمودند. در این نشست خبری اعضای رهبری کمیسیون شکایات تاکید نمودند که به منظور تامین عدالت انتخاباتی همواره تلاش نموده اند، تا مطابق به قوانین، طرزالعمل ها و لوایح، با کمال امانت داری، صداقت و حفظ بی طرفی به اعتراضات و شکایات انتخاباتی رسیدگی نمایند.

در ابتدا محترمه زهره بیان شینواری رئيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن سپاسگزاری از همکاری رسانه ها، در جهت اطلاع رسانی پروسه انتخابات، گفت: کمیسون مستقل شکایات انتخاباتی توانسته با استقلالیت کامل مسئولیت های خویش را با هدف تامین عدالت انتخاباتی، مطابق قانون، طرزالعمل ها و در زمان معین آن انجام دهد.

خانم شینواری افزود؛ این کمیسیون در مرحله ابتدایی ۴۵۲۸ شکایت را ثبت و رسیدگی نموده و در مرحله استینافی نیز حدودا یک هزار اعتراض را دریافت کرده که این اعتراض ها به دلیل شباهت در نوعیت خویش در کتگوری بندی و شامل در ۱۸۹ قضیه استینافی شد.

به گفته و ی کمیسیون مرکزی شکایات این قضایای استینافی را در میعاد قانونی آن مورد رسیدگی قرار داده و درباره آنها تصامیم خویش را اتخاذ و به طرفین قضایا نیز ابلاغ نموده است.

رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی علاوه کرد به تعداد ۲۱۱۸ محل رای دهی نیاز به بازشماری دارند، که از این میان ۳۰ مرکز و۱۰۵ محل رای دهی باطل شده و فهرست این مراکز و محلات به کمیسیون مستقل انتخابات نیز ارسال شده است. خانم شینواری تصریح نمود که فیصله های این کمیسیون در مورد بازشماری آرا قابل تطبیق بوده و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی بصورت جدی خواهان بازشماری عاجل و فوری مراکز و محلاتی که نیاز به بازشماری مجدد دارد، می باشد و در غیر آن با روئسای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات برخورد قانونی خواهد شد.

محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی؛ در این کنفرانس خبری در رابطه به نقض تقویم انتخابات که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در مورد اعلام نتایج ابتدایی در ۲۷ میزان سال روان صورت گرفت، ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر تاریخ دومی که ۲۳ عقرب برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ازسوی آن کمیسیون تعیین شده دوباره نقض گردد، نقض تقویم به مفهوم نقض قانون بوده، و این امر قابل قبول برای کمیسیون شکایات و مردم افغانستان نخواهد بود.

آقای الیاسی افزود، اگر گزارش کمپنی درملوگ نیاز به تصمیم اعضای کمیسیون مستقل انتخابات داشته باشد، این کمیسیون باید هر چه عاجل تصمیم گرفته و جزئیات آنرا با مردم افغانستان شریک نموده و نسبت به هر نوع تاخیر باید پاسخگو باشد.

وی همچنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هرچه زود فیصله های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، در خصوص بازشماری و مقایسه آرا با سیستم بایومتریک را عملی نماید.

داکتر الیاسی از احزاب سیاسی و تیکت های انتخاباتی نیز درخواست نمود که در کار کمیسیون های انتخاباتی مداخله نکنند و بگذارند که این کمیسیون ها مطابق قانون تصامیم خویش را اتخاذ نمایند.

وی همچنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هرچه زود گزارش های مالی دوره پیکار های انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را با جزییات کامل آن با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک نمایند تا در مورد آنها نیز تصمیم اتخاذ گردد.

سپس محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، در رابطه به چگونگی رسیدگی به قضایای استینافی شکایات روز انتخابات ریاست جمهوری معلومات ارایه نمود و بیان داشت که به تمام ۱۸۹ قضیه استینافی رسیدگی صورت گرفته است.

آقای عظیمی افزود؛ باید کمپنی درملوگ مطابق قرارداد و تعهدی که دارد با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری کند و همچنان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی آماده است تا درصورت ثبت شکایات علیه این کمپنی، به آن نیز رسیدگی نماید.

وی از معرفی شدن برخی ازمسئولان ولایتی کمیسیون انتخابات به سارنوالی خبر داد و افزود، که در صورت انجام تخطی و تخلف از سوی کمپنی درملوگ، این شرکت از سوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهد شد.

محترمه چارلوت کسون عضو بین المللی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز در این نشست خبری دستاوردهای این کمیسون را در خصوص رسیدگی به شکایات انتخاباتی برجسته دانسته و گفت: تمام تصامیم کمیسیون شکایات در مطابقت با قانون و طرزالمل های انتخاباتی اتخاذ شده است.

در ادامه محترم سید قطب الدین رویدار عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی؛ از تلاش های شبانه روزی کارمندان این کمیسیون ابراز سپاس نمود و گفت: به تمام شکایات و اعتراضات ثبت شده مطابق قانون و طرزالعمل های انتخاباتی در کمیسیون های ولایتی و مرکزی شکایات بصورت شفاف و بیطرفانه رسیدگی شده است.

در پایان این نشست اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخابات به پرسش های خبرنگاران پاسخ ارایه نمودند.

Press conference

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۵ - ۱۵:۱۶
Background image

ملاقات اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با رئیس محافظت و امنیت رجال برجسته دولتی

محترمه زهره بیان شینواری رئيس و محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی روز ( پنجشنبه ۵ سرطان ۱۳۹۹) با محترم جنرال جلال الدین یفتلی رئيس محافظت و امنیت رجال. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۱ - ۱۳:۲۳
Background image

ملاقات رییس عمومی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با مسوولین پروژه (UNESP)

محترمه زهره بیان شینواری رییس عمومی کمیسیون مستقل شکایات انتخابات، در ادامه دیدارهایش با مسوولین پروژه (UNESP) امروز چهارشنبه مورخ ۲۱ جوزا ۱۳۹۹ در دفتر کارش ملاقات کرد. در نخست رییس. . .

شنبه ۱۳۹۹/۳/۱۷ - ۱۶:۵۷
Background image

تدویر جلسه اداری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

در ادامه جلسات اداری امروز شنبه مورخ (۱۳۹۹/۳/۱۷) جلسه ی اداری با هدف ارزیابی فعالیت های اداری دارالانشای این کمیسیون، در ایام قرنطین، درسالون جلسات دفترمرکزی کمیسیون با اشتراک محترمه. . .

BACK TO NEWS