نشست مشترک خبری کمیسیون های انتخاباتی در مورد امضای تفاهم نامه همکاری

iecc-af
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳۱ - ۱۵:۵۴
Joint meeting

کمیسیون های انتخاباتی، امروز( یکشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۸) با هدف هماهنگی های هر چه بیشتر برای موفقیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تفاهمنامه مشترک همکاری امضاء کردند. هدف از امضای این تفاهم نامه مشترک، تسریع روند اجرائات، همکاری و هماهنگی فعالیت ها در امور مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ می باشد.

اعضای رهبری هر دو کمیسیون، پس از جلسه کاری مشترک در یک کنفرانس خبری اشتراک نمودند. محترمه زهره بیان شینواری رئيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، دراین نشست مشترک خبری ضمن سپاسگزاری از رسانه ها بخاطر حضورشان دراین نشست گفت: بر اساس تفاهم نامه امضاء شده، کمیسیون های انتخاباتی به صورت مشترک کار می کنند تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ را به صورت شفاف، سراسری وعادلانه برگزار نمایند.

سپس محترمه حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، دراین نشست خبری از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان ۱۳۹۸ اطمینان داد و گفت: تمام آمادگی ها  گرفته شده و اجراآت به موقع تکمیل گردیده است و از سوی کمیسیون های انتخاباتی به تمام جوانب ذیدخل اطمینان داده می شود.

در این تفاهمنامه، آمده است که طرفین متعهد به احترام و عدم دخالت به صلاحیت های قانونی همدیگر می باشند و هر دو کمیسیون تلاش می کنند که به طور بی طرفانه، زمینه را برای برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه، سراسری و به موقع فراهم نمایند.

بر اساس این تفاهمنامه مشترک، هر دو کمیسیون در انجام وظایف محوله مکلف به در نظر گرفتن منافع ملی و مصالح علیای کشور شده و آن را باید در اعمال صلاحیتهای خویش در اولویت قرار دهند. کمیسیون های انتخاباتی وظایف و مسئولیت های قانونی خویش را مستقلانه انجام می دهند و تحت تاثیر هیچگونه فشار و مطالبات داخلی و خارجی قرار نگرفته و کمیسیون های انتخاباتی برای هماهنگی بیشتر در روند انتخابات و مدیریت رسیدگی به منازعات انتخاباتی جلسات مشترک دایر می نمایند.

دراعلامیه مشترک از انتقال مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی از مرکز به ولایات و به اکثر ولسوالی ها خبر داده شده و گفته شده که روند استخدام کارکنان مورد نیاز نیز تکمیل و برای تأمین شفافیت در انتخابات، برای ۱۱۳ نهاد ناظر، مشاهد و رسانه های بین المللی اعتبارنامه داده شده است.

در این اعلامیه به منظور جلوگیری از آرای تقلبی، خیالی، نیابتی و رای دهی تکراری دستگاههای بایومتریک به ولایات ارسال گردیده که انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان با استفاده از این دستگاه ها برگزار می گردد. همچنان برای تأمین امنیت انتخابات نیز نهادهای ملی و بین المللی تاکنون همکاری های لازم را انجام داده و جهت تأمین امنیت این پروسه تعهد سپرده اند.

همچنان کمیسیون های انتخاباتی لایحه تشکیل و اجرائات هیئت مختلط را نیز نهایی نموده اند.

درپایان نشست خبری اعضای رهبری هردوکمیسیون به پرسش های خبرنگاران پاسخ ارایه کردند و تاکید کردند که تمام آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، درحال تکمیل شدن می باشد.

محترم محمد قاسم الیاسی منشی وسخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از رسیدگی به شکایات انتخاباتی مطابق قانون انتخابات خبر داده و گفت: کاندیدانی که از امکانات دولتی استفاده کرده اند، مطابق ماده ۹۸ قانون انتخابات جریمه خواهند شد.

Signed MoU

Joint meeting

Joint meeting

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۴:۱۲
Background image

ملاقات شماری از مسوولان نهادهای جامعه مدنی با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

مسئولان مجتمع نهادهای مدنی (مجما)، موسسه بازتوانی معلولین (ابرار) و انستیتیوت دموکراتیک ملی (NDI)با حضور در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با اعضای محترم رهبری این کمیسیون. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۲:۳۹
Background image

نشست مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد تصامیم کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

جلسه مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد مکانیزم و سیستم نمونه گیری درصدی محلات، در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات با حضور داشت اعضای رهبری و تیم تخنیکی کمیسیون های انتخاباتی برگزار. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۱:۵۸
Background image

دیدار نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترم تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان عصر روز ( دوشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱) با اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در دفتر مرکزی این کمیسیون. . .

BACK TO NEWS