نشست مشورتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با جوانب ذیدخل انتخاباتی

iecc-af
شنبه ۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۱۱:۱۸
December 13

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ( روز جمعه مورخ: ۱۳۹۸/۹/۲۲) نشست مشورتی را با هدف دریافت راه حل بن بست انتخابات ششم میزان ۱۳۹۸ با نمایندگان تکت های انتخاباتی، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات، نهادهای بین المللی همکار در پروسه انتخابات و نمایندگان رسانه های همگانی با حضورداشت اعضای محترم کمیسیون مستقل انتخاباتی برگزار نمود.

در آغاز برنامه محترم چمن شاه اعتمادی رئيس دارالانشای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن خوش آمدیدگویی به اشتراک کنندگان، هدف از برگزاری این نشست را حل مشکلات پروسه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ عنوان کرد و گفت: یگانه راه بیرون رفت ازبن بست کنونی انتخابات، گفتمان نهادهای ذیربط انتخاباتی با در نظر داشت قانون و طرزالعمل های انتخاباتی می باشد.

در ادامه محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: با راه اندازی این نشست بزرگ خواستیم هماهنگی و همکاری بیشتری را میان نهادهای مرتبط انتخاباتی بوجود آوریم، تا جهت خروج از بن بست بوجود آمده راهکاری پیدا گردد.

خانم شینواری از ادامه ی چالش های روند انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ابراز نگرانی کرد و افزود؛ جنجال های موجود سبب ایجاد بی اعتمادی میان مردم و نهاد های انتخاباتی شده است.

وی اطمینان داد که قانون و طرزالعمل های انتخاباتی بصورت دقیق وهمه جانبه در جریان رسیدگی به شکایات انتخاباتی تطبیق گردیده و آرای بایومتریکی که در زمان تعیین شده استعمال شده باشد، قابل اعتبار می باشد.

با این حال، حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست تاکنون، 700 هزار رأی باطل اعلام شده است. خانم نورستانی یکبار دیگر از تیکت هایی انتخاباتی که مانع بازشماری آرای در هفت ولایت شده‌اند خواست تا به کمیسیون اجازۀ بازشماری برگه های رای را بدهند.

داکتر محمد قاسم الیاسی، سخنگو و منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست از دسته‌های انتخاباتی خواست تا به منظور رسیدن به یک راه حل، انعطاف‌پذیری نشان دهند. آقای الیاسی گفت : راه حل پیدا می‌شود، اما مشروط بر اینکه دو طرف از خود انعطاف نشان بدهند و راه منطقی جستجو بکنیم. نگذاریم که انتخابات به بن بست برود، اگر این بار انتخابات به بن بست برود، سومین بار می‌شود و باید فاتحه جمهوریت را بخوانیم.

اسدالله سعادتی، معاون دوم دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، از کمیسیون‌ انتخابات می‌خواهد تا 102 هزار آرای پیش از زمان رأی‌دهی را باطل اعلام کند و 137 هزار آرای بدون بایومتریک را به باز شماری بفرستد. او تاکید کرد که به هیچ صورت نتایج تقلبی را نمی‌پذیرند. اما محمد عمر داوودزی، رئیس ستاد انتخاباتی محمداشرف غنی، از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هرچه زوتر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نماید.

همچنان سایر اشتراک کنندگان این نشست از کمیسیون های انتخاباتی خواستند که با درنظرداشت قانون انتخابات، طرزالعمل ها و لوایح انتخاباتی به بن بست انتخاباتی خاتمه داده و شهروندان را از سر در گمی نجات دهند.

December 13

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۴:۱۲
Background image

ملاقات شماری از مسوولان نهادهای جامعه مدنی با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

مسئولان مجتمع نهادهای مدنی (مجما)، موسسه بازتوانی معلولین (ابرار) و انستیتیوت دموکراتیک ملی (NDI)با حضور در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با اعضای محترم رهبری این کمیسیون. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۲:۳۹
Background image

نشست مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد تصامیم کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

جلسه مشترک کمیسیون های انتخاباتی در مورد مکانیزم و سیستم نمونه گیری درصدی محلات، در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات با حضور داشت اعضای رهبری و تیم تخنیکی کمیسیون های انتخاباتی برگزار. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۱:۵۸
Background image

دیدار نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترم تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سر منشی سازمان ملل متحد در افغانستان عصر روز ( دوشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱) با اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در دفتر مرکزی این کمیسیون. . .

BACK TO NEWS