کنفرانس خبری درمورد پایان رسیدگی به شکایات و اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

iecc-af
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - ۱۶:۴۳
کنفرانس

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز( چهارشنبه مورخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۶) نشست خبری را در پیوند به پایان رسیدگی به شکایات و اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ برگزار نمودند.

در این نشست کمیشنران کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن تشریح پروسه رسیدگی به شکایات و اعتراضات تاکید کردند که این کمیسیون، قبل از زمان تعیین شده مطابق قانون، طرزالعمل ها و لوایح انتخاباتی موفق شد تا ماموریت محوله خویش را با کمال امانت داری و حفظ استقلالیت به پایان برساند.

محترمه زهره بیان شینواری رئيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: دفتر مرکزی این کمیسیون در مرحله پایانی رسیدگی به شکایات و اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری 1398، در مورد قضایای ثبت شده؛ پس از طی مراحل تصنیف، بررسی، تحلیل، تصامیم خویش را در قبال قضایا اتخاد نموده است.

خانم شینواری افزود؛ در مورد آرای مشکوک که مجموع آن (137630 رای) می باشد، جمعاً 4563 محل را در دو بخش (1466 و 3097 محل) تشکیل می دهد که از مجموع 3097 محل؛ ده درصد آن که شامل 309 محل می¬شود، به تفتیش ویژه میرود. در صورتی که از محلات تفتیش شده، 65 درصد معیارهای فوق را تکمیل کرده باشند، به تمام این آراء اعتبار داده می¬شود؛ اما در صورتیکه از محلات تفتیش شده، 35 در صد آن، معیارهای فوق را تکمیل نکرده باشند، تمام محلات مربوط به این آراء به تفتیش ویژه با معیارهای فوق می¬رود؛ در این صورت به هر میزان محلاتی که معیارها را تکمیل کرده باشند، معتبر و هر میزان محلاتی که ¬معیارهای فوق را تکمیل نکرده باشند، باطل می¬باشند.

رئيس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی علاوه کرد که از مجموع 102012 « آرای خارج از زمان » که در 7354 محل وجود دارد، 15 درصد آن که شامل 1103 محل می شود، به تفتیش ویژه می رود. در صورتی که از محلات تفتیش شده 65 درصد معیارهای فوق را تکمیل کرده باشند، به تمام ( 102012 رأی) و ( 7354 ) محل اعتبار داده می شود؛ اما چنانچه از محلات تفتیش شده، 35 درصد آن معیارهای فوق را تکمیل نکرده باشد، تمام این آراء باطل خواهند بود.

خانم شینواری در مورد شکایات استثنایی مربوط به آرای غیر بایومتریک که شامل 2423 محل می گردد، گفت: در مورد 298 محل آن چنین فیصله به عمل آمده که به بازشماری مجدد برود؛ در صورتی که معیارهای لازم بازشماری، بر اساس طرزالعملهای هردو کمیسیون انتخاباتی را تکمیل کرده باشند، اعتبار داده می¬شود و به هر میزانی که معیارهای لازم فوق را نداشته باشند، باطل می گردد.

وی علاوه کرد که کمیسیون مستقل انتخابات از باب انعطاف پذیری و مطابق طرزالعمل خویش در این زمینه، تفاوت بین 1 تا 5 رای در محلات رای دهی را دارای اعتبار دانسته، که کمیسیون شکایات تصمیم به رد این اعتراضات استینافی اتخاذ نمود و در صورتی‌که کمیسیونهای ولایتی شکایات به گونه‌ی دیگر تصمیم گرفته باشند ملغی گردیده و تنها تصامیم کمیسیون‌های ولایتی شکایات مبنی بر رد «تایید» می گردید و همچنان این تصمیم اعتراضات استینافی مرتبط به قضایای مشابه را نیز شامل می شود.

رئیس کمیسیون شکایات در مورد تفاوت آراء میان ریزلشیت کاغذی و معلومات بایومتریک بیشتر از 6 رای نیز گفت: در صورتیکه اعتراض نسبت به آن ثبت گردیده و قبلاً بازشماری نسبت به تفاوت بالاتر از 6 رای در محل صورت نگرفته باشد، به تفتیش و بازشماری تمامی محلات با درنظرداشت طرزالعمل های کمیسیونهای انتخاباتی تصمیم اتخاذ شده است. چنانچه کمیسیونهای ولایتی شکایات به گونه ی دیگر تصمیم گرفته باشند ملغی گردیده و تنها تصامیم کمیسیونهای ولایتی شکایات مبنی بر تفتیش و بازشماری «تایید» است و همچنان این تصمیم اعتراضات استینافی مرتبط به قضایای مشابه را نیز شامل می گردد.

در ادامه اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به سئوالات خبرنگاران پاسخ ارائه نمودند. در این بخش محترم سید قطب الدین رویدار عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: اعتراض هایی وجود داشت که باید آرای خارج از زمان باطل شود برای اثبات این موضوع به تفتیش و بازشماری نیاز می باشد. ما معیارها وشرایطی را برای اعتبار دهی آرای مورد منازعه در سه کتگوری وضع نموده ایم اگر درپروسه تفتیش و بازشماری ثابت شدُ که این آراء دارای معیارهای تعیین شده نمی باشد، باطل می گردد.

محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز بیان داشت، کتگوری های مختلف اعتراضات استینافی واستثنایی به مطالعات تخنکی حقوقی و موضوعی نیاز داشت تا یقین پیدا شود که چگونه فیصله صورت بگیرد، زیرا ما در برابر قانون، تکت ها و شهروندان پاسخگو می باشیم. وی در مورد بازشماری ویژه نیز گفت: برای بازشماری با در نظر داشت تعداد ولایات و محلات، فیصدی نمونه گیری صورت می گیرد.

همچنان محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز گفت: باید این موضوع روشن باشد که زمان تفتش و بازشماری مربوط زمان رسیدگی به قضایای انتخاباتی نیست، زیرا کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به عنوان محکمه انتخاباتی فیصله خویش را صادر کرده و مهم نیست که تطبیق آن چه زمانی را در بر می گیرد.

محترم محمد یونس طغرا عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ازطولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان معذرت خواست و افزود: روند رسیدگی به شکایات واعتراضات انتخاباتی دراین کمیسیون به پایان رسید وتا چند روز محدود کمیسیون مستقل انتخابات می تواند فیصله های کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تطبیق نماید تا نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری 1398 اعلان گردد.

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی همچنان به تمام جوانب ذیدخل در پروسه انتخابات اطمینان دادند، که این کمیسیون در استقلالیت کامل تصامیم خویش را اتخاذ نموده و در قبال آن پاسخگو می باشند.

کنفرانس

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۱۴ - ۱۸:۲۲
Background image

ملاقات رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با مسئولان پروژه (UNESP)

محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروزچهارشنبه مورخ (۱۳۹۹/۳/۱۴) در دفتر کاری اش با مسئولان پروژه (UNESP) سازمان ملل متحد در افغانستان دیدار نمود. در این. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۱۴ - ۱۷:۴۹
Background image

برگزاری جلسه اداری در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز مورخ (۱۳۹۹/۳/۱۴) در سالون کنفرانس های این کمیسیون با مسئولان دارالانشاء و روسای دفتر مرکزی در پیوند به عملکرد گذشته و. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۶:۹
Background image

امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی و پوهنتون دنیا

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز (دوشنبه ۲۶ حوت ۱۳۹۸) با پوهنتون دنیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند. بر بنیاد این تفاهم نامه، پوهنتون دنیا جهت ارتقای ظرفیت کارمندان کمیسیون شکایات. . .

BACK TO NEWS