کنفرانس مشترک خبری کمیسیون های انتخاباتی

iecc-af
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱۵ - ۲۰:۷
Join meeting

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات امروز ( دوشنبه ۱۵ میزان ۱۳۹۸ ) در یک نشست خبری مشترک  بر هماهنگی های نزدیک کمیسیون های انتخاباتی تاکید کرده و بر شفافیت در روند برنامه های عملیاتی و رسیدگی به شکایات انتخاباتی جهت اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ۱۳۹۸ و حفظ بی طرفی در تصامیم انتخاباتی تاکید نمودند.

در این نشست مشترک خبری اعضای کمیسیون های انتخاباتی؛ آرای بایومتریک شده را یگانه گزینه برای تامین شفافیت انتخابات عنوان کرده و اعلام نمودند که به هیچ عنوان آرای بدون بایومتریک پذیرفته نمی شود.

در ابتدای این نشست، محترمه حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخاباتی، درپیوند به روند جمع آوری آرا و چگونگی ثبت آن در دیتای مرکزی آرا به خبرنگاران معلومات مفصل ارایه نموده و تاکید کرد که مطابق تایم لاین تعیین شده نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان اعلان میگردد.

خانم نورستانی افزود؛ هماهنگی ها میان اعضا و دارالانشای کمیسیون های انتخاباتی به سطح عالی وجود دارد و در این زمینه هیچگونه اختلاف نظری وجود نداشته و تعهد می کنیم که مسئولیت های خویش را با امانت داری و بیطرفی انجام دهیم.

همچنان محترمه زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز ضمن سپاسگزاری ازشهروندان، نیروهای امنیتی، اعضای جامعه مدنی و همکاران بین المللی بخاطر همکاری در برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، سطح هماهنگی و همکاری ها را میان هر دو کمیسیون، بی سابقه دانست و گفت: اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی با بی طرفی کامل به شهروندان یکبار دیگر تعهد صادقانه میدهند که با هدف تامین عدالت انتخاباتی، تصامیم و فیصله های خویش را بصورت بیطرفانه و عادلانه اتخاذ می کنند.

خانم شینواری افزود؛ در ۳۴ ولایت کشور بتعداد ( ۴۵۱۲ ) شکایت مربوط به روز انتخابات در دفاتر ولایتی و مرکزی این کمیسیون به ثبت رسیده که روند بررسی آنها جهت رسیدگی به شدت جریان دارد.

سپس محترم مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ضمن تاکید بر حفظ استقلالیت و بی طرفی کمیسیون شکایات انتخاباتی در روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیان داشت که رای بایومتریک شده خط سرخ هر دو کمیسیون می باشد و به هیچ بهانه ای اجازه داده نمی شود تا آرای بدون بایومتریک داخل سیستم گردد.

در ادامه محترم داکتر محمد قاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخاباتی گفت: تمام شکایات ثبت شده در این کمیسیون مطابق قانون انتخابات و طرزالعمل ها، به ۳۲ کتگوری تقسیم بندی شده که هم اکنون در مرحله بررسی و تحلیل حقوقی قرار دارند.

آقای الیاسی افزود؛ در برخی از ولایات که شماری شکایات در آن کم بود توسط کمیشنران ولایتی فیصله های هم صورت گرفته است و درصورتی که کاندیدان نسبت به فیصله آنها قناعت نداشته باشند می توانند در مدت ۳ روز به دفتر مرکزی این کمیسیون استیناف طلب شوند.

در پایان مولانا عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات خاطر نشان کرد که گزارش های روز انتخابات آنان نشان میدهند که تمام دستگاه های بایومتریک درسراسر افغانستان فعال بوده و کدام مشکل خاص وجود نداشته اند، بنا براین برگه های رای بدون بایومتریک باطل می باشند.

Join meeting

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۷/۱۸ - ۲۲:۶
Background image

ملاقات نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان با اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی

تدامچی یاماماتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی امروز (پنجشنبه مورخ:۱۸/۷/۱۳۹۸) دیدار نمود.

در این ملاقات آقای یاماماتو. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۱۹:۵۲
Background image

جلسه اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با مسئولان فیفا

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز ( سه شنبه 16/ 7/ 1398 ) با نمایندگان موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان ( فیفا) دیدار نمودند. در این دیدار در مورد یافته های. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۶ - ۱۵:۵۳
Background image

ملاقات اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با سفیران اتحادیه اروپا وهالند

اعضای محترم رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز ( سه شنبه 16/7/ ۱۳۹۸) با سفیران اتحادیه اروپا، هالند، دیپلومات های کشورهای جرمنی و فرانسه مقیم کابل ملاقات نمودند. این دیدار با. . .

BACK TO NEWS